Znajdź na blogu...

poniedziałek, 10 marca 2014

Wegańskie DROŻDŻOWE RACUCHY Z JABŁKAMI

Czyli ajerkuchy bez ajerów ;)

Słodkie, puszyste,
z ciasta podobnego
do naleśnikowego,
z zatopionymi w nich jabłkami, mniam!

Miałam na nie super przepis od Babci
- z mąki, jajek i kefiru.
Po wegańskiej stronie życia mamy z tego tylko mąkę, więc długo nie było u nas ajerkuchów.

Ale - tęsknota jest matką rozwiązania, które jest - jak zwykle - banalne :)

Wystarczyło do zwykłego ciasta naleśnikowego dodać drożdży aby uzyskać ten sam efekt puszystego, przepysznego placka. Bez jajek. Bez kefiru. Bez czegokolwiek od zwierząt.

Częściowo żadne to odkrycie bo w wielu domach funkcjonują placki drożdżowe na co dzień;
dla mnie jednak jest to kolejne zwycięstwo w walce z utartymi przepisami na ciasta z jajkami oraz - co dla mnie ważne - dowód na to, że wspaniałe, Babcine przepisy też da się zweganizować :)) Więc - proszę bardzo - na śniadanie, drugie śniadanie albo podwieczorek - ajerkuchy
bez ajerów czyli bez jajek.

Potrzebna będzie letnia woda do rozmieszania drożdży więc wstawiamy wodę na kawę
i po chwili odlewamy sobie pół kubka (używam takiego 250 ml).
Do wody wrzucamy pokruszone drożdże - 1/4 kostki 100-gramowej - oraz kopiastą łyżkę cukru (albo dwie, jak lubicie bardzo słodkie) i mieszamy na gładką masę.

Do miski na ciasto wsypujemy kubek mąki (pszennej ale z orkiszowej wychodzą też wspaniałe), do tego wlewamy mieszaninę z drożdżami oraz pół kubka mleka sojowego i mieszamy porządnie, żeby nie było grudek.
Jeśli trzeba, można dolać trochę więcej mleka albo wody ale nie za dużo - ciasto ma być dość gęste, nie takie lejące jak na naleśniki; coś w rodzaju gęstej śmietany.

UWAGA: Można użyć również samej wody, bez mleka (czyli całego kubka wody) - wychodzą równie świetne.

Gotowe ciasto można smażyć od razu a można zostawić na chwilę, żeby podrosło. Tak czy inaczej najpierw jeszcze szykujemy jabłka - najlepiej, żeby były miękkie i słodkie. Obieramy ze skórki, kroimy na średniej grubości plasterki i teraz można zacząć smażenie placków.

Na rozgrzany olej kładziemy łyżkę ciasta, wciskamy do niego 2 plasterki jabłka, rozkładamy kolejne placki na patelni (na mojej mieszczą się 4 na raz) i właściwie od razu przekładamy pierwszy placek na drugą stronę, potem drugi itd. a po chwili ściągamy po kolei placki z patelni i smażymy następne.
Robią się bardzo szybko, rosną od pierwszego kontaktu z patelnią więc wystarczy, że się fajnie zarumienią i można przewracać na drugą stronę.

Jeśli chodzi o olej, najlepiej wlać go od razu więcej a nie dolewać w trakcie smażenia, wtedy placki wciągną mniej tłuszczu a brzegi będą fajnie chrupiące). Oczywiście można zrobić to równie dobrze na przesmarowanym tylko teflonie - kwestia indywidualnego wyboru czy zdrowsze czy smaczniejsze ;)

Z tej ilości ciasta wyszło mi 16 placków.

Gotowe placki posypujemy oczywiście cukrem pudrem i pożeramy jeszcze ciepłe :)) Smakują jak połączenie słodkich naleśników z domowymi pączkami i ciepłym jabłkiem, no po prostu bosko!

Jeśli moje starsze dziecko zjadło 8 czyli o 7 więcej, niż Jej ustawa przewiduje, to możecie być pewni, że warto je zrobić :)) SMACZNEGO!




20 komentarzy:

  1. Hej, szybkie i smaczne :) dzięki za przepis, pozdrawiam
    Justyna:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepis świetny, muszę wyprobowac. Do tej pory smazylam jablka w zwyklym gestym ciescie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Edyta :)) Koniecznie, przede wszystkim jest duuuuużo szybciej i bardziej chrupiąco a do tego ze szklanki mąki cała góra racuchów

      Usuń
  3. Bardzo pyszne i delikatne, przepis wejdzie do mojego stałego repertuaru.
    Tylko ta nazwa "ajerkuchy" przyprawia mnie o dreszcz zgrozy... toż to są racuszki! ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! :)) A co do nazwy - dzięki za uwagę i chyba edytuję tytuł posta ;) Przy okazji - robiłam je też na samej wodzie, bez mleka (czyli cały kubek tylko wody) i też wyszły świetne, no i ostatnie odkrycie - na mące orkiszowej również rosną wspaniale i nadal są delikatne, polecam gorąco!

      Usuń
  4. Zrobiłem z "SPALDOVA MOUKA / CELOZRNNA HRUBA", tylko przesadziłem z ilością jabłek i wyszło mi ciasto w jabłkach, bo ja mieszam jabłka z ciastem w misce.
    Jo wom pszaja Hanysy!

    OdpowiedzUsuń
  5. właśnie zrobiłam, z mąki orkiszowej i wody.. ładnie wyrosły, pulchne... pycha :) zamiast jabłek na wierzch poszedł miód,cynamon i orzechy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, z orkiszowej są pycha, jeszcze orzechy do tego, musiało być super :)

      Usuń
  6. No ja pietrucham! Super się cieszę, że tu wpadłam, mój dopiero co wegański mąż będzie mnie na rekach nosił ;) Normalnie PYCHOTA!

    OdpowiedzUsuń
  7. Super śniadanie, u mnie tylko duuuużo więcej cynomonu bo wszyscy go uwielbiamy :) Mąż w zachwytach :) Placuszki wchodza na stałe do naszej diety . Bardzo dziękujemy za wspaniałe przepisy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę i w takim razie wypróbuj koniecznie wariacje na temat tych racuchów podane w kolejnych wpisach, etykieta "racuchy" :)

      Usuń
  8. Na 100% wypróbuje, rodzinak już "ostrzy ząbki" :)

    OdpowiedzUsuń
  9. A wiesz może ile kalorii wychodzi dla jednego placka? ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Dzisiaj robiłam i polecam. Mąż stwierdził, że są lepsze od tradycyjnych. Dziękuję za przepis. Nie będę musiała robić teraz dwóch wersji placków, tradycyjnych dla mnie i męża oraz bezmlecznych i bezjajecznych dla dziecka.

    OdpowiedzUsuń
  11. Hej, a czy Wam też wychodzą w środku surowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, nigdy, może zbyt szybko ściągasz je z patelni? Najlepiej smażyć na mniejszym ogniu, żeby tak szybko się nie rumieniły = nie paliły a miały chwilkę na przesmażenie w środku.

      Usuń

Po przeniesieniu bloga na nową stronę możliwość komentowania istnieje tylko pod nowym adresem wszystkojestwglowie.pl

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.